Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rus kadınla evli olmanın 10 eksisi

Aşağıda linkini bulacağınız ilk yazımız, "Rus kadınla evli olmanın 10 artısı" idi. Sosyal medyada "tam isabet" diye yorum yapanlar da vardı, kendini hakarete uğramış sayıp "özür" talep eden de. Hayat ne siyah ne de beyaz; gri diyerek yatıştırmaya çalıştık onları. Kaldı ki,  "Önce 10 maddelik "güzelleme" ile başlıyoruz; ardından 'Rus kadınlarla evli olmanın 10 dezavantajı' da gelecek" diye baştan söylemiştik.

Şimdi, başımıza kötü bir şey gelmeyecekse "Rus kadınlarla evli olmanın 10 eksisini" de yine, subjektif tespitlerimizle paylaşalım. Beğenmeyen, söyleyecek sözü olan bilgi@turkrus.com adresine yazabilir.

İşte -bizim penceremizden- Rus kadınlarla evliliğin 10 muhtemel eksisi:

1 Yabancı olmalarından kaynaklanan kaçınılmaz sorunlar var: Dil, kültür, din, gelenek farklılıkları sıkıntı yaratabiliyor. Sık sık kimin neyi doğru yaptığı ailede çatışma konusu oluyor. Oysa eşiniz Türk ise, ahenkli bir ilişkiniz varsa bunlar genelde sorun hanesine yazılmıyor.

2 Değer yargılarındaki farklılıklar, onlara doğal gelen bazı davranışların size aşırı gelmesi, aile içinde bazen, ama Türkiye’de iken sosyalleştiğinizde çok kez sıkıntı nedeni oluyor. Gelenekçi, tutucu bir aileniz varsa,  Rus gelin cehennemi dünyada hem yaşayıp hem yaşatabiliyor.
 
3 Eşiniz Rus, siz Türk vatandaşıysanız hayatınızın önemli bir bölümü vize, çalışma-oturma izni, vatandaşlık vs. gibi sonu gelmez bürokratik işlemlerle uğraşmakla geçiyor.
 
4 Mevzu ne olursa olsun, özellikle dil farklılığından kaynaklanan engeli aşıp, içinizden, aklınızdan, gönlünüzden geçeni, her nüansın, kelimenin hakkını vererek konuşma, anlatma, paylaşma imkanınız olmuyor. Türk bir çiftin, en müstehzi bir tebessümden, bir tek kelimeden derin manalar bulduğu muhabbetler sizin için ulaşılmaz güzellikler oluyor.
 
5 Ne Türkçenin ne Rusçanın hakkı verilerek konuşulduğu, çoğu kez çocukların bunun acısını çektiği, tuhaf-basit-yetersiz bir “karma dil” kaçınılmaz oluyor. Bir noktada ilişkide derinlik değil, yüzeysellik daha sık yaşanan bir tablo oluyor.
 
6 Bazı Rusların sıklıkla kafalarının içinde muhafaza ettikleri “demir perde” ve “Biz herkesten farklıyız” kompleksi, eşinizde de olabiliyor, dünya tarihiyle, kültürüyle aralarındaki mesafe bazen Türklere kıyasla çok daha fazla olabiliyor. Hele de Türkiye’ye, Türklere tepeden bakan gelin tipi olursa, huzur kaçıyor. 
 
7 Özellikle ilerleyen yaşlarda, hayatınızı-emekliliğinizi nerede geçireceğiniz sorusu gündeme gelince sorun yaşanabiliyor. Hiçbir zaman net gelecek planı olamıyor. Burası mı, orası mı? Çocuklar nereli olacak?
 
8 Türkiye’de -eskisi kadar güçlü olmasa da- Rus kadınlara önyargılı bakış, memlekette huzurlu, kafanız rahat yaşamayı hüner haline getiriyor.
 
9 Konu fiziğe geldiğinde, kendine bakan, sağlıklı yaşamı tazr edinen Türk kadınların güzelliklerini ileri yaşlarda daha fazla koruduklarını düşünenler az değil. Rus kadınlarının belli bir yaştan sonra hızla formunu kaybettiğini düşünenler çok.
 
10 Günün sonunda, çilingir sofrası kurup, fonda Zeki Müren şarkısı, “Ah ulan, n'olacak bu memleketin hali!” muhabbetlerini tadına vararak yapma imkanınız, Türkçenin incelikleriyle süslü esprilere karşılık bulma şansınız Rus eşinizle -maalesef- olmuyor.

İlk yazının linki:     

Rus kadınla evli olmanın 10 artısı

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi