Web tasarım ve yazılım bloğu Herşeyden biraz...

SSD disk veri kurtarma

SSD disk veri kurtarma,SSD Veri kurtarma,SSD Veri kurtarma nedir?,SSD Veri kurtarma hakkında bilgiler,SSD Veri kurtarma tanımı

SSD disk veri kurtarma (Solid state drives - katı hal sürücüleri) baş harfleri alınarak kısaltılmış bir sabit disk türünün adıdır, Başlangıçta pazara girmeye başladıklarında, hem hızlı hem de güvenilirlik için katı hal sürücüleri selamladı. Pek çok kullanıcı, bir SSD'nin mekanik parçaları olmadığı için başarısız olma riskinin daha az olduğunu varsaydılar. Yanlışdan daha doğru olan basit mantıktır - genel güvenilirliği aşmak için daha az parça varsa daha iyi olacaktır.

Ancak bu durumda bu mantık her zaman doğru değildir. Tom's Hardware'in ayrıntılı bir makalesinde katı hal sürücülerin ve mekanik sürücüler en azından kullanımlarının ilk birkaç yılında aynı derecede güvenilir ve bir Fransız perakendecisinin yaptığı başka bir araştırma da ikisinin de aynı derecede güvenilir olduğunu öne sürüyor.

İstatistikler ne olursa olsun, katı hal sürücülerin başarısız olabileceği ve başarısız olacağı açıktır. Peki başarısız olur ve daha sonra verileri kurtarmak için ne yapabilirim?

Katı hal sürücüler, zamanla yıpranmış mekanik bileşenler hakkında endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, elektronik bileşenlerin kötü gitmesi konusunda hala endişelenmelidirler. Kapasitörler kaputa geçer, güç kaynağı yukarı çıkmaya ve ölmeye karar verebilir veya denetleyici çip kovaya girebilir. Sabit sürücülerin başarısız olursa, hızlı bir şekilde başarısız olma eğiliminde olduğu ortak bir algı var, ancak bu sonuca destek olan herhangi bir çalışma bulamadım. Mevcut bilgiler, sürücülerin doğrusal olarak aşınmış olduğunu göstermektedir. Genç sürücüler, eski sürücülerden daha başarısız olma ihtimalini çok düşüktür.

Bazı anma, flash belleklerin kullanabileceği okuma / yazma çevrimlerinin sayısı hakkında zaman zaman yapılır. Flaş belleğin sonunda yıpranacağı doğrudur, ancak mevcut dayanıklılık tüketici kullanımı için yeterli değildir. Tipik bir katı hal sürücüsü, günde 100 gigabayt veri yazsanız bile on yılı aşkın bir sürede sürdürebilir. Sürücüleri öldüren gümüş kurşun yok, onları koruyacak sihirli bir iksir de yok. SSD sürücüler yaşlandıkça, elektronik parçalar aşınır ve sonunda başarısız olur. Bu kadar basit.

Verileri Başarısız SSD Sürücüsünden Kurtarma

Bir SSD, başarısız olmadan önce genellikle çok fazla uyarı vermez. Elektronik bileşenler, büyüdükçe öğütmeye ya da uğultuya başlamıyor. Çalışıyorlar - sonra da yapmıyorlar. Bir SSD aniden sessizleşirse, kötü bir haber. Sorun, katı durum sürücülerinin yeni olması ve onlardan gelen verileri kurtarmak bir disk sürücüsünden veri kurtarmak gibi değildir. Bir depolama kurtarma şirketi olan Gillware, "katı hal teknolojinin veri kurtarma organizasyonlarındaki araştırma takımlarına tamamen yeni mühendislik problemleri sergilediğini" gösteren bir rapor yayınladı.

Bir yarıiletken sürücü başarısız olursa, tüketicinin kurtarmak için yapabileceği fazla değildir. İlk adımınız, OnTrack EasyRecovery veya Wondershare Veri Kurtarma gibi uygun veri kurtarma yazılımını kullanmak olacaktır, ancak hiçbir seçenek ücretsizdir. Tüketici sabit disklerinde mutlaka olması gereken TRIM'i kullanan sürücüler için prognoz daha kötüdür. TRIM, kolay ve hızlı bir şekilde erişilebilmesi için SSD'deki verilerin düzenli tutulması için çalışır, ancak olumsuzluk TRIM'in süreçteki dosyaları silmek üzere saldırmasıdır. Verileri kendiniz kurtaramıyorsanız, Drive Savers gibi bir veri kurtarma hizmetine güvenmeniz gerekecek.

Bu ucuz olmayacak, dolayısıyla sürücünün verileri kesinlikle gerekli değilse, atlamak isteyeceksiniz. Verilere ihtiyacınız varsa öncelikle sabit sürücü üreticisinin müşteri hizmetleri hattını aramanızı öneririm. Sizi birlikte çalıştıkları belirli bir şirkete yönlendiriyor olabilirler.

Paylaş:    

  Yorumlar


Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.İlk yorumuz siz yapın


  Yorum Yap


 
  Kısaca
Homeofis çalışıyorum ancak gerektiğinde Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir yerde projenize destek verebilirim.

Projenizle ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız benimle iletişim bölümünde bulunan bilgiler aracılığı ile veya iletişim formu ile bağlantı kurabilirsiniz.
  Facebook