Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya: "Doğu Kudüs'te sivillere yönelik saldırıyı kararlılıkla kınıyoruz"

İsrail polisinin Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'daki cemaate saldırısıyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı kınayarak tarafları gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınmaya davet etti.

Kentteki gerilimin, Arap sakinlerin asıl ikamet yeri olan Şeyh Jarrah'dan çıkarılması, Har Homa'da 540 konutluk iskan planlarının teşvik edilmesi ve iki Filistinlinin Cenin bölgesindeki bir kontrol noktasında öldürülmesi nedeniyle tırmandığına dikkat çeken bakanlık, "Yaşanan gelişmeler Moskova'da derin bir endişeyle karşılandı. Sivillere yönelik saldırıları kararlılıkla kınıyoruz. Tüm tarafları şiddeti tırmandıracak adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında yansıtılan ilkeli ve tutarlı tutumunu yeniden teyit eden Rus Dışişleri, buna göre toprakların ve üzerindeki mülklerin kamulaştırılmasının yanı sıra Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail tarafından yerleşim birimleri kurulmasının yasal hükmü bulunmadığının altını çizdi.

Sputnik'in haberine göre Bakanlık, "Bu tür eylemler, uluslararası hukuka aykırı olup 1967 yılındaki sınırlar dahilinde barış ve güvenlik içinde bir arada var olan Filistin ve İsrail devletlerinin kurulmasına dayanan barışçıl bir çözüme ulaşılmasını engelliyor" diye vurguladı.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası karşısında kazandığı zaferin 76. yıldönümü nedeniyle birbirlerini tebrik etti.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin ve Netanyahu, İsrail tarafının inisiyatifiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Taraflar, 2. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası karşısında kazandığı zaferin 76. yıldönümü nedeniyle tebrikleşirken Putin, Zafer Günü'nün resmi bayram olduğu İsrail'deki gazilere sağlık dileklerini iletti.

Putin, Rusya ve İsrail'in 2. Dünya Savaşı'nın sonuçlarını değiştirme, Nazizmi yüceltme ve Holokost'un inkâr etme girişimlerine birlikte karşı çıkmasının önemli olduğunu belirtti.

İkili işbirliğindeki bazı güncel konuları istişare eden taraflar, ticari ve ekonomik işbirliğini canlandırmaya ve yakın gelecekte bir sonraki hükümetler arası komisyon toplantısını yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Suriye ve Ukrayna'daki durumun da ele alındığı görüşmede Netanyahu, İsrail tarafının Kiev'deki yetkililerle kurduğu temaslar hakkında bilgi verdi.

Putin ve Netanyahu, iki ülke arasındaki diyaloğu güvenlik konseyleri, ordular, dışişleri bakanları ve ekonomi bakanlıkları düzeyinde sürdürme konusunda mutabakat sağladı.

9.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi